HERRYS magazín o realitách

Nejčtenější články
Příprava jako i účast na ČSOB Bratislava maratonu patří jednoznačně mezi jedny z našich nejlepších teambuildingových aktivit, které jsme absolvovali. Výjimečné tempo, strhující atmosféra během...
Bývalý profesionální hokejový obránce je už 4. rokem makléřem realitní kanceláře HERRYS. V našem rozhovoru se dozvíte, jak se dostal k této profesi, co ho naučila a jak se z obránce na ledě stane...
Celý život se mezi někým rozhodujeme nejen v oblasti služeb. Vybíráme si bankéře, lékaře, kadeřníky, či krejčí. Na Slovensku není v posledních letech cizí vybírat si svého realitního konzultanta....

Když chcete prodat nebo pronajmout svoji nemovitost, jak si určíte její cenu?

 

Stanovíte si jí sami nebo to necháte odborníkům a ověříte si tak Vaši představu o prodejní ceně?

 

Ve světě je už dávno známé, že nejlepší obchod je tzv. "win-win", z anglického "vítěz-vítěz". Česky řečeno kompromis. U nás v Čechách se to stále ještě učíme. Všichni účastníci takového obchodu odcházejí od jednání spokojeni. Majitel je spokojený, že dobře prodal nebo pronajmul, protože vše proběhlo v rozumně dlouhé / krátké době a že i po drobné korekci získal dobrou cenu, se kterou už předem počítal v tom stanoveném cenovém rozmezí a zájemce je spokojený, že dobře koupil, protože si dokázal vyjednat určitou slevu. Samozřejmě je spokojený i makléř, protože zprostředkoval dobrý obchod pro obě strany.

Je tedy třeba řící, že vy jako vlastník nemovitosti bez profesionálních zkušeností na realitním trhu, bez velkého množství dat pro porovnání prodejní ceny Vaší nemovitosti většinou nedokážete určit její správnou tržní cenu a lehce můžete svoji nemovitost podhodnotit nebo naopak stanovit vysokou cenu nemovitosti, která neodpovídá poptávce na trhu a tudíž se nemovitost stane neprodejná.


Proč? Protože máte omezené možnosti pro porovnání vašich představ o ceně nemovitosti se skutečnou tržní cenou nemovitosti a vaše představa vychází pouze z vašich pocitů vnímání hodnoty vaší nemovitosti, ale nikoliv z přesných dat, které máme jako odborníci z trhu s nemovitostmi! A je to přirozené. Svojí nemovitost jste za těžce vydělané peníze koupili (nebo zdědili jako rodinný majetek), upravili jste si jí, zrekonstruovali, vytvořili si v ní svůj domov a prožili jste v ní část svého života. Už jen to (a nejen to) vám hodně zkresluje objektivní vnímání její hodnoty. Subjektivně můžete být přesvědčeni, že má vyšší hodnotu, než jaká je její skutečná tržní cena. Nevnímáte negativa své nemovitosti jako jsou např. drobné nedodělky, neprofesionálně provedé úpravy (často svépomocí) či dokonce stavební vady. Většina majitelů řekne: "ale nám to nevadí, my jsme si na to už zvykli" nebo "vždyť to není tak hrozné" ev. "ale to jsou jen maličkosti". Stejně tak nevnímáte negativa domu, ve kterém se nachází váš byt, nebo lokality, kde ta daná nemovitost leží. Vyzdvihujete jen pozitiva a hodnoty, které jste do nemovitosti vložili. Peníze, vlastní úsilí, čas. Porovnáváte svojí nemovitost s jinými. Chcete získat co nejvyšší cenu. Potřebujete si z prodeje koupit jinou nemovitost, podělit potomky, zaplatit dluhy, zabezpečit se na stáří. Chcete stejnou nebo ideálně vyšší cenu, než za kterou prodal soused. Neznáte dobře realitní trh, nezahrnete do cenové úvahy všechna potřebná kritéria. Nemáte přístup do těch správných databází, neznáte chování zájemců v dané lokalitě, poměr nabídky a poptávky a spoustu dalšího. Myslíte si, že to není zas tak těžké.


Ano, dělá to tak většina z nás, protože tak nám to přijde správné a přirozené. Ale pořád je to neobjektivní a ve finále může být tímto způsobem stanovená cena i tou jedinou a hlavní překážkou úspěšného prodeje!  Není lehké se oprostit od všech těchto subjektivních pocitů, vjemů, vzpomínek a přání. Nejhorší je, když se majitel považuje za většího odborníka, než je jím vybraný odborník.


A proto by jste měli prodejní cenu vaší nemovitosti stanovovat vždy po poradě s odborníkem , který vše s vámi prodiskutuje, zahrne do stanovení všechny klady, ale i zápory a odborně vám cenu doporučí k vašemu zvážení!

On v tom procesu prodeje nebo pronájmu je ze všech tří stran ten jediný, který vše vnímá objektivně. Není ani prodávající, který přirozeně chce získat co nejvyšší cenu a není ani kupující, který samozřejmě chce koupit co nejlevněji. Navíc, pokud je v dané lokalitě  a segmentu nemovitostí zkušený, má dostatečně dlouhou praxi a potřebné znalosti, umí odhadnout tržní cenu nejlépe! Úmyslně píši "odhadnout", protože výslednou prodejní cenu nebo cenu nájmu stejně potvrdí trh. Ceny nemovitostí jsou totiž velmi pohyblivé v čase, lokalitě i v daném segmentu.

Zkušený realitní makléř posoudí cenu nejen ze svého odborného pohledu a dlouholetých znalostí místního trhu, ale i porovnáním nabídkových cen z inzercí, realizovaných cen z Katastru, jím realizovaných nemovitostí v dané lokalitě, aktuální situace v dané lokalitě (počet srovnatelných nabídek, ceny podobných nemovitostí, zájem o danou lokalitu a druh nemovitostí, délka jejich nabízení), zvážením dosavadního a předpokládaného vývoje trhu a z mnohých dalších pohledů. Vyslechne si samozřejmě i představy a přání vás jako majitelů a to vše zahrne do výsledného návrhu.

Ideálně stanoví cenové rozmezí (maximální a minimální nabídkovou cenu), ve kterém byste se měli pohybovat. A proč cenové rozmezí? Stanovit si cenové rozmezí je velmi důležité! Budete mít prostor pro možnou korekci ceny v případě, že se objeví kupec nebo nájemce, kterému se bude vaše nemovitost líbit, ale cena se mu bude zdát drahá nebo pro případ, že ani po dostatečně dlouhé době nabízení nebude o vaší vaší nemovitost ten dostatečný zájem. Zájem makléře je samozřejmě prodat nebo pronajmout vaší nemovitost za co nejvyšší cenu, protože čím vyšší ceny dosáhne, tím vyšší je jeho provize. Mimo jiné vám ušije i prodejní strategii na míru a poskytne odpovídající služby.


Uvažujete i vy o prodeji nebo pronájmu své nemovitosti?
Ozvěte se nám, potkáme se a popovídáme si o všem podrobněji. ;-)

info-ZVNC-herrys.cz nebo +420 210 012 400

 

„Super lidi, milé jednání, pohotovost – profesionalita. “

Ing. Michal Antoľák

Více referencí