HERRYS magazín o realitách

Nejčtenější články
Příprava jako i účast na ČSOB Bratislava maratonu patří jednoznačně mezi jedny z našich nejlepších teambuildingových aktivit, které jsme absolvovali. Výjimečné tempo, strhující atmosféra během...
Bývalý profesionální hokejový obránce je už 4. rokem makléřem realitní kanceláře HERRYS. V našem rozhovoru se dozvíte, jak se dostal k této profesi, co ho naučila a jak se z obránce na ledě stane...
Celý život se mezi někým rozhodujeme nejen v oblasti služeb. Vybíráme si bankéře, lékaře, kadeřníky, či krejčí. Na Slovensku není v posledních letech cizí vybírat si svého realitního konzultanta....

David Lengyel: V moři realitních obchodů díky HERRYSu nikdy nejsem sám

David je bývalý slovenský reprezentant  zápasení v řecko-římském stylu. Vedle sportu vystudoval práva a po skončení aktivní kariéry se našel v realitách. Přečtěte si, jaký je jeho recept na úspěch.

Jak se vystudovaný právník dostane k realitám?

V první řadě jsem vrcholově sportoval a jako reprezentant v zápasení jsem většinu roku trávil mimo Slovensko. Uvědomoval jsem si potřebu vzdělání, protože každá sportovní kariéra jednoho dne skončí. A i když jsem právo primárně nikdy dělat nechtěl, tato škola mi umožňovala přizpůsobit si studium náročnému sportovnímu režimu. Když pak v mém životě přišla chvíle, ve které jsem musel řešit otázku, co dál a kam se posunout, s diplomem v kapse jsem se rozhodl zaměstnat jako právnický koncipient. Popravdě, byla to moje nejhorší životní zkušenost trvající sedm měsíců. Následně jsem rok a půl pracoval v rodinné firmě a odtud jsem přešel do HERRYSu.

Byla nakonec ta škola z pohledu současné práce pro vás užitečná?

Do HERRYSu jsem nastoupil bez jakýchkoli zkušeností s realitami. Jsem člověk, kterého musí hodit do hluboké vody, aby se naučil plavat. Nemám rád, když mě přes každou překážku vodí za ruku. A v tomto mi více než právo dal do života sport. Naučil mě nemít strach z věcí, stát si za svým, nebát se překročit svůj stín. A to nemluvím o odpovědnosti, cílevědomosti či určitém nastavení mysli.

Jak jste se tedy dostal do HERRYSu?

Může za to moje přítelkyně. Pracuje pro jednu z největších mezinárodních realitních firem a byla to ona, kdo řekl, že tento typ práce by pro mě byl ideální. A doporučila mi právě HERRYS - podle ní nejlepší realitní společnost na Slovensku. Tak jsem to vyzkoušel a podařilo se.

Překvapila vás v něčem tato práce?

Faktem je, že jsem vždy nadával na realitní makléře nebo obecněji na konzultanty. Myslel jsem si, že tito lidé neumějí dělat nic. Až práce v HERRYS mi ukázala, že to opravdu není tak jednoduché, jak se může zdát na první pohled.

Co se týče překvapení, těch je plný každý den, protože dělám s lidmi. Ale to je fajn, monotónní práce by mě nebavila. Práce jsem se však nebál. Já prostě vždy chci dosáhnout víc, chci být nejlepší makléř. To mi dal sport. Nestačí mi udělat dva pronájmy měsíčně a pak sedět s nohama, že už mám vyděláno. Samozřejmě, nezavděčím se každému, ale pro každého klienta se snažím udělat maximum.

V HERRYS fungují makléři čistě na provizní bázi, neexistuje žádná pevná složka mzdy. Z toho jste neměl obavy?

Naopak, je to věc, která člověka motivuje a já jsem typ, který motivaci potřebuje. Byl jsem připraven, že první měsíce, možná až první dva roky budou těžké a pak se to začne nabalovat jako sněhová koule. Je to přesně jako ve sportu. Třeba být trpělivý a ono to přijde.

Jaký byl váš první realitní obchod?

Těžký, ale hodně mě naučil a učím se každým dalším obchodem. Vždy do toho jdu s pozitivní energií s tím, že prodej nebo pronájem chci co nejjednodušeji zrealizovat. Začátky však byly náročné - během prvního měsíce jsem neuzavřel ani jednu smlouvu. Nastartovala to až dovolená kolegy Braňa Figera, který mi svěřil některé ze svých klientů. Tehdy se mi začalo dařit.

Jak tedy vypadá váš typický den? Asi to není práce od - do. Vyhovuje Vám to?

Velmi. Já nejsem typ, který by dokázal celý den sedět za počítačem a pracovat s tabulkami. Ano, práce makléře není od - do, ale víte si ji sami nastavit tak, jak vám vyhovuje. Pondělí a pátek odpoledne mám vyhrazené na administrativu, zbytek dělám obhlídky a setkávám se s klienty. Dá se to docela dobře zvládnout. Práci se někdy nevyhnu ani o víkendech, ale snažím se vážit si svůj volný čas, přes týden ho totiž moc nezbývá.

Co podle vás stojí za úspěchem HERRYSu?

Celé to stojí na lidech a ti v HERRYSu jsou skvělí. Velmi dobře zde funguje vzájemná pomoc - ať už od podpůrných týmů na centrále nebo od kolegů. Když si s něčím nevím rady, vždy se na někoho mohu obrátit. Jednoduše vím, že nejsem v tom moři realit sám. Velkou výhodou jsou nastaveny vztahy s developery, silná databáze klientů, vlastní právní či marketingové oddělení.

Jaké jsou klíčové vlastnosti potřebné pro úspěch v této práci?

Člověk se nemůže bát. Setkáváte se s lidmi, ti mají různé problémy. Když na vás někdo začne křičet, vy nemůžete křičet zpět. Musíte si udržet úroveň chování. Také je důležité se o sebe starat, a to nejen fyzicky, ale se i neustále vzdělávat.

Já se vždy snažím najít si k zákazníkům cestu a takzvaně prolomit ledy. Lidé jsou přirozeně někde uskupení. Například, když vím, že klient mluví maďarsky, začnu maďarsky i já. Mnoho lidí sportuje nebo má známých, kteří sportují, to je další lamač ledu. V Bratislavě je také mnoho přistěhovalců, jak jsem i já, to je další téma. Jednoduše si třeba najít svou skupinku, prolomit ledy a bude se vám obchodovat mnohem snadněji.

„Dobrý den, moje odpověď je jednoduchá a stručná: profesionální i lidský přístup na jedničku a spokojenost maximální. Těším se na další spolupráci.“

p. Péter

Více referencí